Od kilku lat styl skandynawski podbija serca Polaków. Coraz częściej zastępuje ciemne, duszne i przesadzone kolorystycznie aranżacje. Praktycznie na codzień i na każdym kroku można znaleźć inspiracje i pomysły jak wykorzystać go we własnym domu. Czasopisma wnętrzarskie, witryny sklepowe, mieszkania chętnie oglądanych serialowych rodzin czy internet to nieprzebrane zasoby informacji, podpowiedzi i porad jak przenieść ten styl na własne podwórko.
Jak sama nazwa wskazuje, styl skandynawski ma swoje korzenie w designie krajów połnocnoeuropejskich kojarzących się najczęściej z reniferami, nocami polarnymi i lodowcami. Ze względu na swoje położenie geograficzne panuje tam długa zima i krótkie chłodne lato. Aby rozjaśnić ponure wnętrza i wpuścić do środka jak najwięcej światła, Skandynawowie unikają zasłaniania okien firanami, a we wnętrzach stosują jasne barwy.
Skandynawskie wnętrza charakteryzuje prostota i funkcjonalność. Jasne barwy od podstawowej bieli przez szarości i beże dobrze odbijają światło, optycznie powiększają pomieszczenia i nadają im przestrzeni. Świetnym rozwiązaniem może być zastosowanie bielonej cegły. Modne bywa również kontrastowe zestawienie jasnych odcieni z ciemniejszymi akcentami grafitu czy czerni. Pamiętajmy jednak o tym aby nie przesadzić z użyciem ciemnych kolorów. Wystarczy, że będą one jedynie dodatkiem lub ciekawym akcentem.
Styl skandynawski stawia na ekologię, dlatego często w tego typu wnętrzach znajdziemy elementy wykonane z naturalnego drewna. Ale nie polerowanego na wysoki połysk. Najbardziej naturalny efekt można osiągnąć dzięki wykorzystaniu surowego drewna z widocznym usłojeniem i celowymi niedoskonałościami co podkreśla jego naturalny rysunek. Tańszą alternatywą będzie wykorzystanie sklejki. Cała ściana lub niektóre elementy wykonane z tego materiału ocieplą wnętrze.
Elementy szkła i metalu podkreślają surowy charakter tego typu wnętrz. Odnajdą się w nim również akcenty naturalnego kamienia i skóry. Aby przełamać tą chłodną i minimalistyczną koncepcję oraz nadać indywidualnego stylu naszym mieszkaniom, wykorzystajmy tekstylne dodatki. Dekoracyjne poduszki, narzuty czy pledy ocieplą wnętrze i stworzą w domu przyjazną atmosferę. To również dobry sposób na przełamanie jasnych, chłodnych barw akcentami kolorystycznymi.
Sami więc widzicie, że stworzenie "małej Skandynawii" we własnym domu nie jest wcale takie trudne. Wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad. Wykorzystajcie jasne kolory, proste formy, surowe drewno i przyjemne w dotyku dodatki z naturalnych tkanin. Aby poczuć się jak u siebie w domu nie zapomnijcie o indywidualnych dodatkach, które spersonalizują mieszkanie. Wnętrza skandynawskie stają się coraz popularniejsze w Polsce. Są tak lubiane ze względu na ich elastyczność.
Jeśli szukacie dodatkowych inspiracji oraz podpowiedzi jak wykorzystać w takich aranżacjach ciekawe wzory tapet, zapraszamy do zakładki "Tapety w stylu skandynawskim".