Blog Inne Tapety

Styl skandynawski.

ECO WALLPAPER - DECORAMA

 

     Od kilku lat styl skandynawski podbija serca Polaków. Coraz częściej zastępuje ciemne, duszne i przesadzone kolorystycznie aranżacje. Praktycznie na codzień i na każdym kroku można znaleźć inspiracje i pomysły jak wykorzystać go we własnym domu. Czasopisma wnętrzarskie, witryny sklepowe, mieszkania chętnie oglądanych serialowych rodzin czy internet to nieprzebrane zasoby informacji, podpowiedzi i porad jak przenieść ten styl na własne podwórko.

     Jak sama nazwa wskazuje, styl skandynawski ma swoje korzenie w designie krajów połnocnoeuropejskich kojarzących się najczęściej z reniferami, nocami polarnymi i lodowcami. Ze względu na swoje położenie geograficzne panuje tam długa zima i krótkie chłodne lato. Aby rozjaśnić ponure wnętrza i wpuścić do środka jak najwięcej światła, Skandynawowie unikają zasłaniania okien firanami, a we wnętrzach stosują jasne barwy.

 

                                                                   ECO WALLPAPER - DECORAMA

 

          Skandynawskie wnętrza charakteryzuje prostota i funkcjonalność. Jasne barwy od podstawowej bieli przez szarości i beże dobrze odbijają światło, optycznie powiększają pomieszczenia i nadają im przestrzeni. Świetnym rozwiązaniem może być zastosowanie bielonej cegły. Modne bywa również kontrastowe zestawienie jasnych odcieni z ciemniejszymi akcentami grafitu czy czerni. Pamiętajmy jednak o tym aby nie przesadzić z użyciem ciemnych kolorów. Wystarczy, że będą one jedynie dodatkiem lub ciekawym akcentem.

 

                                                                       DECOR MAISON - NATURE

 

     Styl skandynawski stawia na ekologię, dlatego często w tego typu wnętrzach znajdziemy elementy wykonane z naturalnego drewna. Ale nie polerowanego na wysoki połysk. Najbardziej naturalny efekt można osiągnąć dzięki wykorzystaniu surowego drewna z widocznym usłojeniem i celowymi niedoskonałościami co podkreśla jego naturalny rysunek. Tańszą alternatywą będzie wykorzystanie sklejki. Cała ściana lub niektóre elementy wykonane z tego materiału ocieplą wnętrze.

                                                                           BN  - ART OF LIVING

 

                                                                       GRAHAM & BROWN - PURE

 

     Elementy szkła i metalu podkreślają surowy charakter tego typu wnętrz. Odnajdą się w nim również akcenty naturalnego kamienia i skóry. Aby przełamać tą chłodną i minimalistyczną koncepcję oraz nadać indywidualnego stylu naszym mieszkaniom, wykorzystajmy tekstylne dodatki. Dekoracyjne poduszki, narzuty czy pledy ocieplą wnętrze i stworzą w domu przyjazną atmosferę. To również dobry sposób na przełamanie jasnych, chłodnych barw akcentami kolorystycznymi.

                                                                  ECO WALLPAPER - DECORAMA

 

     Sami więc widzicie, że stworzenie "małej Skandynawii" we własnym domu nie jest wcale takie trudne. Wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad. Wykorzystajcie jasne kolory, proste formy, surowe drewno i przyjemne w dotyku dodatki z naturalnych tkanin. Aby poczuć się jak u siebie w domu nie zapomnijcie o indywidualnych dodatkach, które spersonalizują mieszkanie. Wnętrza skandynawskie stają się coraz popularniejsze w Polsce. Są tak lubiane ze względu na ich elastyczność.

     Jeśli szukacie dodatkowych inspiracji oraz podpowiedzi jak wykorzystać w takich aranżacjach ciekawe wzory tapet, zapraszamy do zakładki "Tapety w stylu skandynawskim".

 

 

    

Kategoria główna: