10 kluczowych trendów w tapetach na rok 2020

2020-06-23

W tym roku w tapetach pojawiają się odważne wzory, ciepłe kolory, tekstura 3D. Materiały inspirowane naturą, sięgające po trawy, korek, słomę i wiklinę. Kluczowe trendy rozciągają swoje spektrum od tradycyjnych kwiatów przez malarstwo iluzjonistyczne - trompe l'oeil - po tropikalne rośliny botaniczne i współczesną odsłonę geometrii. Granice możliwości w aranżacji wnętrz ciągle się przesuwają otwierając nas na nowe rozwiązania i techniki drukowania tapet. Papier zdaje się coraz bardziej ustępować miejsca bardziej eksytującym fakturom a wśród nich znajdziemy korek, trawy czy jedwab – pławiąc je w dowolnych wzorach i kolorach.

Trendy w tapetach na 2020 rok sprzyjają odważnemu rozwiązaniom. Poniżej wyszczególnione wiodące propozycje, w których można przebierać…

1. Gobelin

Tapety przypominające gobeliny są idealnym punktem wyjścia dla aranżacji pokoju. Tekstury inspirowane tkaniną coraz bardziej zyskują na popularności. Wzornictwo wprowadzające do wnętrz idylliczne krajobrazy i piękną kolorystykę otoczenia. Zazwyczaj występują w stonowanej palecie zieleni, błękitu, rozbielone odcienie khaki, przypalonej pomarańczy i neutralne odcienie piasku oraz ziemi. Tapeta może stanowić wzornik kolorystyczny dla tonacji całego pomieszczenia. Tapety teksturowane, oddają miękkość i starodawny charakter modnych niegdyś oryginałów.


Tapeta RASCH BARBARA HOME COLLECTION 527452


2. Fototapety

Fototapety panoramiczne podbijają serca kolejnych projektów wnętrz, wzbijając je na wyższy, bardziej wysublimowany poziom. Tapety i murale są nadal top trendem w 2020 roku, a nastrojowe panoramy, sceny i malowidła ścienne osadzają twoją przestrzeń w centrum sceny i oferując tym samym nie tylko wrażenie estetyczne ale również doświadczenie. Różnorodność motywów oraz skala otwierają przed odbiorcami marzycielski wszechświat, który zaprasza by stać się jego częścią.

Zabawa przejściami tonalnymi, efektami wytłaczania lub teksturowania to na prawdę pyszna zabawa. Gładkie przejście między dwoma kolorami może również dodatkowo otworzyć i oświetlić wnętrze i niemalże niezauważalnie, przekroczyć granice projektu, stając się częścią codzienności.


Fototapeta - Pod powierzchnią wody

Więcej ciekawych propozycji fototapet na naszej stronie. 


3. Element natury

Zrównoważony rozwój wysuwa się na czołówkę i jest jednym z motorów dla świata designu. Nowa perspektywa i szczytne zaimplementowanie tej ideologii w rozwiązaniach aranżacyjnych są powszechnie promowane. Popycha do tego coraz większa świadomość. Wspieramy takie globalne ruchy poprzez lokalne decyzje co do wyboru trwałych i naturalnych materiałów, przy jednoczesnym korzystaniu z nich w sposób zrównoważony. Te wpływy widać również w segmencie tapet.

Jednym z takich rozwiązań są wzory drukowane na korku. To nowatorskie użycie dobrze znanego i naturalnego materiału sprawdza się znakomicie, nie tylko ze względu na piękną estetykę i fakturę materiału, ale także przez wzgląd na jego zalety akustyczne i proekologiczne.


4. Trompe l'oeil

Trompe l'oei w tłumaczeniu z języka francuskiego oznacza złudzenie optyczne. Ściany i przedstawione na nich motywy wyglądają na coś, czym zupełnie nie są. Na przykład ściana może sprawiać wrażenie, dużo większej przestrzeni lub wywołać wrażenie udekorowania płytkami, gdy tymczasem, jest to złudzenie optyczne. Takie projekty dają możliwość łatwego stworzenia atmosfery portugalskich czy marokańskich wnętrz przenosząc atmosferę spektakularnych malowideł i wzorów na nasze ściany.


Tapeta EMILIANA PARATI CARRARA 82601


5. „Grandmillenial style”

Tradycyjne kompozycje kwiatowe odnajdą się w najnowszych trendach znakomicie. Powraca babciny styl i aktualnie podbija Instagram i Pinterst. Wprowadza on do współczesnych wnętrz, rozwiązania sprzed dziesiątek lat, do których przywykli dziadowie pokolenia milenialsów. Z tą jednak różnicą, że jednak uwidacznia się w nim świeże podejście do tradycyjnych rozwiązań, a całość łączy aktualna wrażliwość estetyczna. Pośród zachwytów dekoracyjnych odnajdziemy motywy kwiatowe, hafty, perkal czy wiklinę.

Skąd taka popularność owego stylu? Być może kojarzona z sielskością chwil spędzonych u dziadków i domową atmosferą. Dość ciężki, niekiedy nawet nostalgiczny wystrój vintage. Ponad wszystko do stylu przypisany jest duży ładunek emocjonalny kojarzony z ciepłem i dzieciństwem.

Styl jest przystępny w odbiorze, za punkt wyjściowy obiera ciepło widoczne w tonacji zastosowanych rozwiązań i atmosferze. Obicia tapicerskie, pikowania i marszczenia kojarzone z wersalkami. Dziadkowe, przepastne fotele w których można zaznać chwili wytchnienia i poczucia bezpieczeństwa. Ten doceniany przez naszych dziadków czy rodziców styl, jest witany przez obecne trendy z szeroko otwartymi ramionami.

Atmosfera wnętrz opowiadana przez stare, zużyte meble prosi się o odpowiednią tapetę, dopełniającą klimatu tamtych czasów, w których jednak musi się odnaleźć współczesny esteta. Taką stylizacją możesz opowiedzieć historię kilku pokoleń swojej rodziny.

Aktualne trendy tapet również odzwierciedlają ich pasję do stylu vintage, do uroku wzorów z dzieciństwa i bogactwa wiejskiego domu - wszystko to połączone z odrobiną świeżego szaleństwa.


Tapeta CASA MIA DIAMOND RM60718


6. GEOMETRIA

Z powodu panującego dookoła chaosu, próbujemy w różny sposób zapewnić sobie i rodzinie poczucie bezpieczeństwa. Szukamy struktur, które pomogą nam je zbudować, przybliżyć i wpłyną na naszą codzienność. Wzrastająca potrzeba narzucenia schematów funkcjonowania, higieny, porządku, życia społecznego i kontroli we wszystkich aspektach życia, rodzi potrzebę uproszczonego, ustrukturyzowanego projektu. Projekty nawiązujące do podstaw aranżacji geometrycznej, subtelnie uwypuklają proste i monochromatyczne wnętrza, wznosząc całość do poziomu na którym została osiągnięta równowaga pomiędzy komfortem wnętrza i rutyną.

Tapety 3D o geometrycznych kształtach idealnie sprostają powyższym oczekiwaniom, tworząc stylizację niepowtarzalną ale również przewidywalną i porządkującą codzienność na poziomie aranżacji, otoczenia i myśli.7. TEKSTURA SKRYWANA W TAPETACH 3D

Tapety 3D nie tylko spawają, że wnętrze nabiera trójwymiarowości. Zachęcony niezwykłością wzoru, na pewno dasz się skusić, by go dotknąć. Zamiast chłodu ścian doświadczysz przyjemności jaką ze sobą niosą starannie zaprojektowane tapety, kładące nacisk nie tylko na doznaniach wizualnych i estetycznych ale również zmysłowych. Obecnym trendem, w okleinach ściennych, jest nadawanie ścianom uwodzicielskiej tekstury zachęcającej do dotyku.

Nie jest to nowy zabieg. Do niedawna na ścianach wieszano gobeliny, które obecnie przechodzą swój powrót do łask. Czy chodzi jedynie o względy estetyczne? Gobeliny wprowadzały tę niepowtarzalność w teksturze i nadawały wnętrzu miękki, przytulny wydźwięk. Obecnie konkurują z nimi o tę funkcję w projekcie tapety 3D.


Tapeta YORK TAILORED HO3321


8. NOWE BOTANICZNE WZORY

Przewiduje się kolejny eklektyczny rok z honorowym miejscem dla tapet i wzorów botanicznych. Projekty czerpią z natury, stosując różne palety kolorystyczne i wzory. W związku z zasiniałymi okolicznościami większość imprez plenerowych odbywa się w mieszkaniach lub na prywatnych posesjach, zwłaszcza w sezonach gdy panuje pandemia. Dbałość i zamiłowanie do przyrody przybiera różne interpretacje motywów florystycznych i botanicznych. Jakby nie było pomieszczenie zyskuje na stylu i charakterze. A my czujemy się bliżej raju...


9. POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI

Można powiedzieć, że w obecnym sezonie tapety mieszczą w sobie surrealistyczną rzeczywistość, zamierzchłe epoki i cały wszechświat marzycielskiej kreatywności. Od stylu Art Deco przez trendy lat 50. i 60. czy inspiracje zaczerpnięte z impresjonizmu. Stare projekty odradzają się poprzez żywe barwy i wychodzą dużo dalej poza granie roli czysto estetycznej. Walczą raczej o miano dzieła sztuki na ścianie.


10. TROPIKALNY RAJ

Trendy rodem z tropików nie wydają się opuszczać sceny. Wręcz przeciwnie przeobrażają się i zachwycają na nowo. Palmy i egzotyczna roślinność sprzedają się jak wczasy w tropikach. Obecne ruchy w świecie desigu wyklarowały, że odchodzimy od motywu flaminga ale w zamian tego skupiamy się na bardziej autentycznym przekazie - inspirowanych stylem kolonialnym wysp karaibskich.

To pokłon złożony w stronę rajskiego życia na wyspie tropikalnej, równikowej strefie klimatycznej, oraz jej roślinności. To tęsknota za tamtejszym rytmem życia i oczywiście stylem plażowania. Jest również zlepkiem motywów morskich i tropikalnych, tworząc efektownie eklektyczną estetykę bogatą w karaibską historię i kulturę.


Tapeta CASAMANCE CASAMANCE BLOSSOM 7432 03 24 BORROMEE 74320324


Wśród motywów przewodnich znajdziemy palmy, liście palmowe i soczyste motywy tropikalnej fauny i flory. Gęsta i bujna roślinność tamtejszego krajobrazu. Rajskie ptaki o wielokolorowym upierzeniu np. papugi. Soczyste owoce i pełne przepychu kwiaty. Do tapet dołącza całe zaplecze stylu w postaci pościeli, tapicerowanych mebli, drewna, dekoracji ściennych i poduszek.


Tagi:
609 090 709