Rozważania na temat kolorów we wnętrzach.

2017-09-06


Jakie kwestie w związku z tym warto wziąść pod uwagę przy urządzaniu domu czy mieszkania? Zanim zdecydujemy jaki kolor wykorzystać zastanówmy się nad kilkoma elementami. Jak bardzo nasłonecznione jest pomieszczenie? Jeśli nie brakuje w nim naturalnego światła, sprawdzi się tam praktycznie każdy odcień. Natomiast jeśli jest to dość ciemne miejsce, unikajmy ponurych i chłodnych barw. Inne zagadnienia to wielkość wnętrza, funkcje jakie ma spełniać oraz upodobania i oczekiwania głównych jego użytkowników. 

A zatem sprawdźmy co oznaczają poszczególne kolory i jaki mają na nas wpływ.

CZERWIEŃ - królowa barw. Jeden z podstawowych kolorów. Jego bardzo intensywny odcień symbolizuje władzę, siłę i odwagę. Często kojarzony jest również z miłością i porządaniem. Powoduje szybsze bicie serca i wzrost ciśnienia. Przy wykorzystaniu tej barwy we wnętrzu trzeba być nieco ostrożnym. Z pewnością w towarzystwie innych kolorów będzie elementem zwracającym uwagę. Jako dominująca barwa wykorzystana na większości płaszczyzn, może wywoływać uczucie agresji i zdenerwowania. Wykorzystana jako akcent będzie pobudzać do działania, dodawać odwagi i energii. Kolor ten wzmaga również apetyt dlatego sprawdzi się idealnie w kuchni czy jadalni. Kolor POMARAŃCZOWY. Barwa soczystych i dojrzałych cytrusów wywołująca pozytywne i przyjemne skojarzenia. Poprzez swój wesoły, radosny odcień poprawia nastrój, napawa optymizmem i podnosi poczucie własnej wartości. Dodaje życia ciemnym i ponurym pomieszczeniom. Stosowana z umiarem ożywi wnętrze i nada mu szlachetności. Przedawkowanie pomarańczu we wnętrzu może wywołać rozdrażnienie i uczucie zmęczenia. Podobnie jak kolor czerwony, pobudza apetyt. Kolor szczególnie lubiany przez młodych ludzi.Kolor ŻÓŁTY - słońce, złoty piasek, wakacje, relax. To barwa pełna ciepła i pozytywnej energii. Nastraja optymistycznie, skutecznie odpędza smutki i dodaje pewności siebie. We wnętrzu, na dużych płaszczyznach lepiej sprawdzi się w spokojniejszych odcieniach wanilii, banana czy piasku, w dodatkach można pozwolić sobie na wyrazistszą, bardziej cytrynową tonację.

J&V - 151 SHIBORI

ZIELEŃ - kolor natury. Ma właściwości uspokajające i wyciszające. Pozwala odpocząć oczom, wyzwala poczucie bezpieczeństwa i równowagi, łagodzi stres. Zieleń to barwa przypominająca ekologię, wiosnę, naturę i bujną roślinność. Jej uniwersalny charakter sprawia, że doskonale sprawdzi się na ścianach w roli tapet ściennych czy farb, jak również w przemyślanych dodatkach lub żywych roślinach.Kolor NIEBIESKI to również jedna z barw podstawowych. Ze względu na swój chłodny odcień tworzy we wnętrzu wrażenie świeżości i oddechu. Ma uspokajający i relaksujący wpływ na otoczenie, dlatego doskonale nadaje się do urządzenia sypialni. W przeciwieństwie do ciepłych barw czerwieni i pomarańczu hamuje łaknienie, dlatego nie jest polecany do kuchni czy też jadalni.RÓŻOWY - kolor najczęściej kojarzony z bajkowym pokojem małej dziewczynki. Oprócz dziecięcych wnętrz dobrze sprawdzi się również w sypialni i kobiecych wnętrzach. Jest barwą przypisywaną osobom odważnym. Wzbudza optymizm i nastraja radością i pogodą ducha. Dobrze komponuje się z bielą, szarością i fioletem.Kolory pełnią we wnętrzach bardzo ważną rolę. Ich dobór będzie decydować o charakterze pomieszczenia. Zachęcamy do zabawy w kolory i wykorzystywanie przy tym dekoracyjnych tapet ściennych.


609 090 709