Sztukateria - czy wciąż modna?

2017-03-01


Jeśli nie jesteś szczęśliwym właścicielem stylowej kamienicy, a marzy ci się stworzenie takiego właśnie wnętrza, atmosferę przepychu lub w przypadku angielskich wnętrz - sielanki, uzyskasz dzięki wykorzystaniu sztukaterii. Dzięki niej w nowym mieszkaniu stworzysz wnętrze pokryte patyną czasu ... Między innymi tego typu szczegóły stanowią o całości aranżacji i jej udanej stylizacji. Należy jednak dobrze przemyśleć rodzaj i ilość wykorzystanych tego typu elementów aby nie stworzyć w mieszkaniu czegoś w rodzaju teatralnej scenografii.

A co z miłośnikami współczesnych wnętrz? Zastosowanie sztukaterii doskonale odnajdzie się w aranżacjach zarówno w stylu nowoczesnym, soft loft czy fusion. Łącząc ze sobą stylowe, zdobione listwy z nowoczesnymi elementami wystroju stworzymy prawdziwie eklektyczną przestrzeń z nutką ekstrawagancji. Sposobem na wykorzystanie sztukaterii w nowoczesnej odsłonie może być pokrycie ich intensywnym, rzucającym się w oczy kolorem.

Najczęściej wykorzystywane elementy sztukaterii to listwy gzymsowe i przypodłogowe. Dzięki nim możemy zmienić optycznie proporcje pomieszczenia. Jeśli dysponujemy dość wysokim wnętrzem, listwę wykończeniową możemy zamontować poniżej styku ściany i sufitu. Dzięki temu sposobowi oraz zastosowaniu kontrastu kolorystycznego pomiędzy bielą sufitu i ciemniejszym kolorem ścian, pomieszczenie wyda się niższe. Natomiast jeśli wnętrze jest zbyt niskie, możemy sprytnie je podnieść stosując gzymsy maskujące kąt prosty łączący ścianę z sufitem. Wysokość pomieszczeń determinuje również wysokość zastosowanych listew przypodłogowych.

Efektowną ozdobą są również rozety sufitowe. Stanowią one podstawę do wyeksponowania głównego górnego oświetlenia. Bogata forma lub ich prosty design w połączeniu z nowoczesną lub stylową lampą mogą stworzyć zgrany duet, który będzie przyciągał uwagę. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na wielkość i proporcje rozety pamiętając aby jej średnica pasowała do rozpiętości żyrandola.

Częstym rozwiązaniem wykorzystywanym przy stylizacji wnętrz jest łączenie ze sobą dekoracyjnych listew naściennych i ciekawych wzorów tapet. Przy poziomym podziale ścian możemy pobawić się kilkoma pasującymi do siebie motywami tapet ściennych.  

Ciekawym sposobem na wykorzystanie sztukaterii jest stworzenie z listew ściennych ekranów przypominających ramy obrazów. Wykorzystując własną inwencję twórczą możemy dowolnie wypełnić je tapetą o interesującym wzorze lub lustrem. Dzięki temu z nudnej ściany niewielkim kosztem stworzymy małą galerię sztuki. Kolejnym, coraz częściej wykorzystywanym trendem jest zastosowanie listew gzymsowych z oświetleniem LED. Dzięki temu wnętrze nabierze lekkości. Ukryte za listwą subtelne światło odbijające się od płaszczyzny sufitu lub ściany wypełni pomieszczenie dyskretnym blaskiem.

Zastosowanie sztukaterii to idealne dopełnienie aranżacji, które będzie przysłowiową kropką nad "i". Te elementy wykończeniowe to uniwersalna dekoracja, która znajdzie zastosowanie zarówno w klasycznych, stylowych jak i nowoczesnych wnętrzach. Dzięki temu uzyskamy efekt starannie dopracowanej, przemyślanej przestrzeni. Zapraszamy do zapoznania się z bogatą kolekcją sztukaterii firmy CREATIVA. Znajdziecie ją w naszym sklepie w zakładce SZTUKATERIA.


Masz pytania?

Potrzebujesz porady?

Nie wiesz co wybrać?

Zadzwoń: 609-090-709