8 sposobów na dekorowanie dużych ścian

2021-06-14


Pokaźnych rozmiarów dzieło sztuki może być sporą inwestycją zarówno w styl jak i w atmosferę przestrzeni. Jest to kosztowny sposób na uzyskanie niepowtarzalnego wnętrza, niemniej z dobrym gustem i przy zasobnym portfelu można dokonać czegoś znaczącego. Zazwyczaj jest to również jeden z pierwszych pomysłów jakie nam przychodzą do głowy.

Realistycznie patrząc, większości z nas nie będzie stać na takie przedsięwzięcie. Będziemy się posiłkować skromniejszymi budżetami. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje mnóstwo super kreatywnych, niedrogich sposobów na dekorowanie ścian.

Niezależnie od tego, czy gustujesz w klasycznym niemal muzealnym wystroju i najchętniej stworzyłbyś ścienną galerię, czy szukasz czegoś bardziej niekonwencjonalnego, zebraliśmy kilka niezwykłych sposobów na udekorowanie dużej przestrzeni. Życzymy ciekawych inspiracji.


Fototapety


Tapeta Lifestyle KOMAR XXL4-029


Duża powierzchnia ściany to jak najbardziej miejsce do popisu dla wyjątkowej tapety. Wyszczególnienie jednaj ściany, która będzie pełnić funkcję akcentu i dekoru to popularny i sprawdzony zabieg. Motyw i kolorystyka powinna harmonijnie łączyć się zresztą wnętrza. Spektakularny wygląd daje fototapeta, szczególnie jeśli tapeta ma się pojawić jedynie na jednej, dużej powierzchni. Wielkoformatowa grafika to obecnie silny trend, który ma przed sobą jeszcze wiele momentów sławy.Tapeta Lifestyle KOMAR XXL4-023


Tapeta do malowaniaTapeta RASCH WALLTON 142518


Ręcznie malowana tapeta - bez względu na to, czy dzieło wykonasz samodzielnie, czy zostawisz to profesjonaliście - jest świetnym sposobem na dodanie głębi, koloru i niepowtarzalności do projektu. Takie tapety są szczególnie przydatne w przypadku niestandardowo rozplanowanej lub ukształtowanej przestrzeni. Zazwyczaj tą przestrzeń można wykorzystać na taki wyjątkowy projekt wsparty przez jakiś stylowy mebel lub element dekoracyjny.Tapeta RASCH WALLTON 126426


Tapeta + sztuka

Połączenie tapety z dziełami sztuki lub przedrukami plakatów ściennych może dać niezwykły efekt. Używając zarówno tapety jak i ramek budujesz warstwy i wprowadzasz fakturę do projektu. Tapeta najpewniej będzie wtedy tłem dla dzieła sztuki czy plakatu. Postaraj się dobrze zestawić te dwa elementy na płaszczyźnie zarówno koloru, odcieni jak i intensywności wzoru.Tapeta BN GROUNDED 220623


Tapeta BN GROUNDED 220603


Elementy aranżacji nie mogą ze sobą rywalizować o naszą uwagę, ale powinny się uzupełniać i podkreślać nawzajem swoje walory.


Prywatna kolekcja książek

Dobra informacja dla każdego bibliofila, który ma trudność z rozstaniem się ze swoją pokaźną kolekcją, która się zresztą ciągle rozrasta. Otóż książki mogą również pełnić funkcję dekoracyjną w pomieszczeniu. Dlaczego by nie przypisać im kolejnej funkcji i wciągnąć je w dekoracyjne rewolucje.

Wyłóż książki na wyjątkowo duży regał lub po prostu zaaranżuj proste długie półki ścienne. Odpowiednio duża ilość półek ciągnących się nawet na całej szerokość ściany to świetny sposób na dodanie faktury, koloru i wizualnie ciekawego elementu dekoracyjny z wykorzystaniem dużej, pustej ściany.


Samo ułożenie książek również będzie miało znaczenie. Jednym ze sposobów na ciekawie rozplanowanie okładek jest posortowanie ich według „ROY G BIV” wzoru tęczy. „ROY G BIV” jest angielskim akronimem dla sekwencji kolorów występujących w tęczy. Innym pomysłem jest stworzenie bardziej neutralnej kolorystycznie kompozycji, poprzez odwrócenie książek, nie grzbietem lecz kartkami w stronę otwierającego się pomieszczenia. Jeszcze inny sposób polega na poukładaniu książek tytułami lub działami, oddzielając poszczególne sekcje kwiatami lub innymi dekorami.


Prywatna dżungla na ścianie

Wprowadź świat przyrody do domu i daj swojej przestrzeni stały dopływ świeżego powietrza. Roślinki umieszczone w różnych miejscach na ścianie, mogą utworzyć ciekawą kompozycję domowej fabryki tlenu. Internet jest teraz pełen filmików instruktażowych typu DIY czyli jak zrobić kwietniki z plecionego sznurka makrama.

Podwieszane metalowe kwietniki albo zwykłe półki ścienne w kolorze ściany, również sprawdzą się świetnie.

Pamiętaj, żeby ostrożnie zabierać się za podlewanie kwiatków. Ostatnią rzecz której potrzebujesz na swojej designerskiej ścianie to rozbryzgana ziemia z doniczek.


Pokaźnych rozmiarów dzieło sztuki

Można zrobić dobre wrażenie – stworzyć efektowną wizualnie aranżacje – nie pozostawiając w ścianach miliona dziur po gwoździach. Co więcej nie zawsze trzeba wydać na to fortunę. Chcąc dobrze zainwestować kup jedno dzieło sztuki, ale za to pokaźnych rozmiarów. Powinno być naprawdę duże i absolutnie piękne, a jego magnetyzm powinien cię przyciągać nie przez rok lub dwa, ale znacznie dłużej.

Jeśli jest to za duże zobowiązanie dla ciebie i uwielbiasz zmieniać wystrój swojego domu, polubisz się z lokalnym biurem reklamowym lub drukarnią. To niezwykle przystępna opcja, a efekt może być spektakularny. Pozbywasz się w ten sposób poczucia winny, gdy stwierdzisz, że potrzebujesz odmiany.
Niestandardowe półki

Nieszablonowe rozwiązania może być czymś czego twoja ściana najbardziej potrzebuje. Niestandardowy projekt otwartych półek może sprawić, że cały pokój nabierze wyjątkowej, nieco nawet figlarnej w odbiorze atmosfery. Nie zawsze musi to być coś wyszukanego, niekiedy może chodzić o sposób zamontowani półek, a nie jedynie ich kształt.


Makaty ścienne, kilimy i gobeliny

„Tapiseria (z franc. tapisserie) – ogólna nazwa określająca jednostronną tkaninę o różnorodnej dekoracji: figuralnej (np. ze scenami mitologicznymi, biblijnymi), heraldycznej bądź zwierzęco-roślinnej (tzw. werdiura), służącą do dekoracji ścian. Potocznie termin „tapiseria” stosowany jest wymiennie z nazwami: gobelin i arras.” (źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tapiseria).

„Draperia – dekoracyjna tkanina ułożona w ozdobne fałdy, stosowana jako element wystroju wnętrz.” (źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Draperia)

„Makrama – znana od starożytności sztuka wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka. Technika wiązania przedostała się do Europy ze starożytnej Asyrii i Babilonii. W średniowieczu stosowano ją głównie do ozdoby królewskich szat, w późniejszych wiekach wykonywano również pokrycia na łoża, sofy, fotele. Technika ponownie zyskała popularność w latach 70 XX. Wieku. Stosując ją można wyplatać wiele rzeczy poczynając od kwietników, poprzez naszyjniki, makaty ścienne, kończąc na torebkach i plecakach. Do wyrobu przedmiotów za pomocą technik makramy można używać nici lnianych, konopnych, jedwabnych, sizalu i innych.” (źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Makrama_

„Kilim – tkanina dekoracyjna, dwustronna, wykonywana wełnianym wątkiem na osnowie wełnianej lub lnianej. Technika kilimu jest jedną z najstarszych w tkactwie wzorzystym, znana w starożytnym Egipcie, Grecji oraz w Azji (zwłaszcza wśród plemion koczowniczych), używano jej do dekoracji ścian i podłóg oraz do przykrywania mebli.” (źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kilim)

Dzisiejsze tkane draperie, gobeliny, makaty ścienne czy kilimy są niezwykle stylowe i efektowne. Możliwe jest stworzenie niesamowitej, dekoracji ściennej za pomocą jednego lub kilku połączonych ze sobą elementów. Można osiągnąć niestandardowe projekty, wprowadzając do wnętrza element o idealnych rozmiarach, w dopełniającej wnętrze kolorystyce, dodając przy tym do przestrzeni teksturę.


Klasyczna galeria ścienna

Jeśli coś się sprawdza, to po co to psuć? A co się sprawdza w designie? Przemyślane dobrze konspekty ścian ze zdjęciami pojawiły się na scenie aranżacji wnętrz ponad dziesięć lat temu i od tamtej pory pozostają popularnym wyborem wśród dekoratorów wnętrz. Zalecamy łączenie różnych stylów w obrębie jednej ściennej galerii – mogą się tam znaleźć fotografie, abstrakcyjne obrazy, rysunki liniowe i obiekty trójwymiarowe. Taki zabieg pomoże uniknąć super jednolitego, monochromatycznego projektu.

Każdy z wymienionych pomysłów może wzbogacić twój projekt. To sprawdzone sposoby na interesujące aranżacje, które wykorzystują dekoratorzy wnętrz. Decydując się na któryś z nich pamiętaj by podejść do wnętrza holistycznie. Osiągniesz ten cel jeśli cała kompozycja będzie spójna nie tylko fragmentarycznie, ale każdy z motywów czy wzorów i faktur będzie nawiązywał do pozostałych elementów pomieszczenia.Masz pytania?

Potrzebujesz porady?

Nie wiesz co wybrać?

Zadzwoń: 609-090-709