CHINOISERIE NA TWOICH ŚCIANACH

2019-10-09


Obecnie dostęp do tapet i zdobień nawiązujących do chinoiserie jest na prawdę spory. Wystarczy sięgnąć do zakamarków kryjących w sobie wzornictwo przedstawiające kwitnące żurawie, gałązki kwitnącej wiśni, smoki, czy innych przedstawicieli azjatyckiej fauny i flory. To nie spotykane aczkolwiek bardzo cenione i szykowne rozwiązani projektów dekoratorskich. Czym jest styl Chinoiserie?

Tapeta BN VAN GOGH 2 200327


Chinoiserie (fr., dosł. "chińszczyzna", wym. szinuazeri) jest nazwą dla eklektycznego kierunku w sztuce, obejmującego wzornictwo i architekturę europejską, który stanowi nawiązanie do kultury chińskiej poprzez widoczne w nim zapożyczenie motywów i materiałów.

Jednak nurt ten obejmuje również inspiracje pochodzące z innych krajów Dalekiego Wschodu, a wiodącym wśród nich jest Japonia.

Fototapeta - Japanese orchid


Chinoiserie najpierw pojawił się we Francji w połowie XVII wieku. Stamtąd miał już otwartą drogę na wielkie salony całej Europy. Nie był wiernym odzwierciedleniem kultury Azji, a jakby romantyczną interpretacją tej estetyki. Utrzymywał się tak ponad pół wieku, aż w końcu w XVIII został wchłonięty przez rokoko. Choć wielkie chwile tego nurtu należą już do przeszłości w obecnej sztuce i wystroju daje się zauważyć bezpośrednie nawiązania do tego stylu.

Tapeta TRENDSETTER STUDIO AKIRA AK1205


Powyższa aranżacja przedstawia ekskluzywna tapeta producenta THE TRENDSETTER STUDIO z kolekcji AKIRA. Motyw kwiatowy w japońskim stylu, którego wykonanie przypomina technikę barwienia tkanin zwaną shibori.

Tapety w tym stylu mogą mieć zarówno bardzo intensywną jaki pastelową kolorystykę. Pojemność interpretacji tym bardziej przedstawionej we współczesnej odsłonie jest naprawdę spora jednak pozostawia w każdym wydaniu elegancie wykończenie.

Tapeta BN VAN GOGH 2 17140


W późniejszym czasie, bo już w XIX wieku do wpływów azjatyckich odnosił się bardzo Vincent van Gogh. Szczególnie upodobał sobie odzwierciedlenie sztuki japońskie na europejskie trendy.

Motyw drzew wyróżnia się na pięknym niebieskim tle. Chociaż projekt jest szczegółowy, jego proste kolory pozwalają obiektom być centralnym punktem aranżacji, nie przytłaczając jej.

Tapeta BN VAN GOGH 2 200331
Tagi:
609 090 709