Jak czyścić tapetę czyli wiosenne porządki

2021-04-02Podczas, gdy trendy w tapetach się wymieniają, a z nimi zmienia się wystrój wnętrz, jedna rzecz pozostaje niezmienna. Tapety należy regularnie czyścić i to bez względu na ich styl. Ponieważ każdy rodzaj tapety zbiera na sobie: kurz unoszący się w powietrzu, tłuszcz, brud i odciski palców w okolicy włączników światła. Na prawdę, nie wiele trzeba, żeby tapeta na nowo wyglądała czysto i schludnie.

Kurz na ścianach zalegający podczas codziennego użytkowania pomieszczeń, spowodowany paleniem w kominku, zanieczyszczeniem powietrza czy nawet remontem, jest naturalnym zjawiskiem. Rozumiemy też, że zbliżają się wiosenne porządki i myślimy o generalnym sprzątaniu bardziej niż zwykle. Na pewno ‘okazywanie’ miłości wnętrzu, przez utrzymywanie go w czystości nie tylko pozwoli dłużej korzystać z jego ‘dobroci’, ale również będzie wpływać na nasze codzienne funkcjonowanie i samopoczucie.

Może częściej zaświta nam w głowie koncept czyszczenia ścian pomalowanych zmywalną farbą, niż dotykania się wilgotną ścierką naszych pięknych murali. Oczywiście należy przy tym zachować ostrożność i być świadomym kilku faktów. Poniżej klika praktycznych sugestii jak się obchodzić podczas generalki z tapetą, którą się ma.


Jak często należy czyścić tapetę?

Tapetę należy odkurzać co najmniej raz na dwa miesiące – a nawet co miesiąc, jeśli mieszkasz w miejscu o dużym zanieczyszczeniu powietrza. Plamy, przede wszystkim te tłuste należy usunąć bezpośrednio po zabrudzeniu. Podobnie, jeśli zauważysz w mieszkaniu pleśń, nie czekaj. Podejmij natychmiastowe działania, gdy tylko się pojawi.


Od czego zacząć?

Zastanów się nad rodzajem tapety którą masz. Zorientuj się czy jest to tapeta winylowa, z włókna szklanego, z flizeliny, papierowa czy z bambusa lub z trawy morskiej. Jest to istotne zanim zaczniesz generalne porządki. Ta wiedza pozwoli ci działać zgodnie z opisem producenta, nie narażając estetyki tapet na niepotrzebne podniszczenia. Na tym etapie zorientujesz się jakie metody i środki warto użyć a jakich unikać.


Ostrzeżenie

Jeśli nie masz pewności co do rodzaju posiadanej tapety, przetestuj ją, aby upewnić się, że można ją czyścić. Wymieszaj jedną lub dwie krople płynu do mycia naczyń z jedną filiżanką ciepłej wody. Nałóż niewielką ilość roztworu na niewidoczny obszar tapety. Jeśli woda wsiąknie lub kolor na tapecie będzie się mazał, nie należy przeprowadzać ogólnego czyszczenia przy użyciu roztworów czyszczących na bazie wody ani takich do usuwania plam.


Tapety winylowe

Tapety winylowe oraz tkaniny i papiery powlekane winylem to jedne z najtrwalszych i najłatwiejszych do czyszczenia powierzchni tego rodzaju. Odporne na uszkodzenia powstałe w wyniku użycia wody czy większości środków czyszczących. Ze względu na trwałość i swoje właściwości są wykorzystywane w łazienkach i kuchniach.

tapety winylowe

Tapety winylowe

Tapety z włókna szklanego

Niezwykle trwała, ognioodporna i odporna na blaknięcie tapeta z włókna szklanego jest często spotykana w zastosowaniach komercyjnych. Dobrze znosi czyszczenie i może wielokrotnie mieć styczność z wodą.


Mycie tapety fizelinowej

Tapeta z flizeliny – włókniny powstałej z termicznego połączenia włókien syntetycznych, wpisuje się w najnowsze trendy aranżacji wnętrz. Są odporne na szorowanie i nie odbarwiają się. Podkład z włókniny poliestrowej chroni tapetę przed kurczeniem się, rozciąganiem czy rozerwaniem. Niewielkie zabrudzenia można z niego usunąć za pomocą wilgotnej ściereczki lub gąbki.


tapety fizelinowe


Jak wyczyścić tapetę papierową?

Tradycyjne tapety wykonane z włókien celulozowych mogą być jednowarstwowe lub dwuwarstwowe. Są niedrogie i łatwo dostępne. Niestety łatwo się rozrywają i nie są odporne na wilgoć ani większość środków czyszczących.


tapety papierowe


Naturalne tapety z trawy morskiej i bambusa

Wykonane z naturalnych składników, takich jak juta, sizal, konopie lub trzcina. Materiał o wyraźnej teksturze. Tapeta bambusowa jest wykonana ręcznie z naturalnego bambusa, który jest przyklejony do podkładu papierowego. Ani nie wytrzyma wody, ani tradycyjnych środków czyszczących.

Czego będziesz potrzebować:
 •     płyn do mycia naczyń
 •     woda
 • skrobia kukurydziana (opcjonalnie)
 • folia plastikowa (opcjonalnie)
 • ocet destylowany (opcjonalnie)
 • ręczniki papierowe (opcjonalnie)
 • wybielacz chlorowy (opcjonalnie)
 • waciki (opcjonalnie)
Przybory:
 •     szmatka z mikrofibry z długim uchwytem lub odkurzacz z nasadką do tapicerki
 • wiadro
 • gąbka
 • ściereczka z mikrofibry
 • zaokrąglony, tępy nóż
 • żelazko (opcjonalnie)
Jak postępować:

1. Usuń kurz z powierzchni tapet
Każdą ścianę na której jest tapeta należy co miesiąc odświeżyć. Najlepiej nada się do tego ściereczka z mikrofibry lub odkurzacz z nasadką do tapicerki. Pomoże to usunąć pajęczyny, kurz i inne zabrudzenia. Zacznij od góry ściany i przesuwaj się w dół po ścianie. Rób długie, płynne ruchy (pociągnięcia).
Nawet jeśli planujesz czyścić tapety winylowe i z włókna szklanego wodą i mydłem, zawsze zaczynaj od odkurzania. Usuniesz w ten sposób brud nagromadzony na powierzchni tapet. Nie rozniesie się on po całej powierzchni i nie powstaną później mazaje.
2. Połącz i wymieszaj
Aby dobrze wyczyścić tapety winylowe i z włókna szklanego, przygotuj w wiadrze rozwór z dwóch łyżeczek płynu do mycia naczyń na 4l ciepłej wody. Dobrze wymieszaj.
3. Przetrzyj ściany
Zanurz miękką gąbkę w roztworze czyszczącym i dobrze wyciśnij, aż będzie ona zaledwie lekko wilgotna. Rozpocznij od góry ściany i wycieraj mniej więcej równe odcinkami posuwając się w dół. Zniwelujesz w ten sposób również wszystkie zabrudzenia, które mogą jeszcze powstać podczas sprzątania. Postaraj się nie przemoczyć tapety ani nie szorować jej zbyt energicznie.
4. Tapetę wytrzyj do sucha.
Pozostaw tapetę do wyschnięcia a jeszcze lepiej użyj ściereczki z mikrofibry aby ręcznie osuszyć ścianę.
5. Sprawdź, czy na tapecie nie ma plam
Po wyschnięciu ścian, należy sprawdzić czy na tapecie nie ma plam lub silnych zabrudzeń. Bardzo prawdopodobne, że namierzysz ich sporo w okolicach włączników światła, w okolicy zlewu bądź umywalki, oraz w obszarach zasięgu ręki dzieci.
6. Usuń zadrapania, brud i odciski palców
Użyj gumki do ołówka, aby delikatnie zetrzeć zadrapania, brud i odciski palców. Ta metoda może być stosowana na wszystkich rodzajach tapet. Na tapetach winylowym i z włókna szklanego możesz dodatkowo użyć lekko wilgotnej gąbki z kroplą płynu do naczyń, aby pozbyć się smug. Następnie przetrzyj miejsce po zabrudzeniu czystą, odciśniętą gąbką.
7. Usuń plamy tłuszczu
Na kwadrat wycięty z foli spożywczej nasyp sporą ilość skrobi kukurydzianej. Przymocuj folię do tapety w miejscu występowania tłustej plamy i daj czas skrobi kukurydzianej by wchłonęła olej. Pozwól jej działać przez co najmniej 24 godziny. Następnie usuń folię z mąką i zetrzyj skrobię kukurydzianą miękką szmatką. W razie potrzeby powtórz.
W przypadku tłustych plam na tapecie winylowej lub z włókna szklanego zmieszaj pół szklanki destylowanego białego octu z jedną szklanką ciepłej wody. Zamoczoną w roztworze gąbkę nałóż na poplamiony obszar. Następnie osusz papierowym ręcznikiem i powtórz czynność w razie potrzeby.
8. Usuń ślady po kredkach
Użyj tępo zakończonego noża lub nawet krawędzi karty kredytowej, aby delikatnie zeskrobać nadmiar wosku z kredki. Umieść kilka warstw białego, papierowego ręcznika i przeprasuj je żelazkiem (bez pary) na najniższym ustawieniu. Wosk powinien przenieść się ze ściany na ręcznik. Powtórz czynność używając za każdym razem czystego ręcznika.
9. Usuń plamy po pleśni
W przypadku plam powstałych, na tapecie winylowej lub z włókna szklanego, w wyniku pojawienia się pleśni zacznij od sporządzenia mieszanki. Rozrób jedną czwartą szklankę wybielacza chlorowego z jedną szklankę wody. Używając gąbki lub wacika, nanieś roztwór na miejsce zainfekowane przez pleśń. Pozostaw na pięć minut, a następnie wytrzyj gąbką zamoczoną w czystej wodzie. W razie potrzeby powtórz.

Mamy nadzieję, że powyższe sugestie ułatwiał wiosenne porządki. Życzymy wszystkim pięknych i czystych wnętrz! 


Tagi:

Masz pytania?

Potrzebujesz porady?

Nie wiesz co wybrać?

Zadzwoń: 609-090-709