2019-03-01
Ostatnie trendy wyłoniły nowy styl JapanDi będący hybrydą dwóch innych. Słowo Japandi to połączenie angielskich słów znaczących 'japoński' i 'skandynawski'. To nazwa rosnącego na znaczeniu trendu i filozofii, która łączy oba style. Tendencje wskazują, że takie trendy zostaną z nami na dłużej. Nie ma co się temu dziwić. Wnętrza Japandi są przejrzyste i minimalistyczne, ale jednocześnie zachęcają ciepłym i przytulnym wykończeniem. Są absolutnie piękne. Jak je zatem wprowadzić do wnętrza lub wyrazić przez tapetę?
Japandi to coś więcej niż tylko styl wnętrza. Rzeczywiście, łączy skandynawski minimalizm z japońskim 'wabi sabi', który uczy rozmiłowania i doszukiwania się piękna w niedoskonałości.
Przekłada się to na piękno rzemiosła i tradycyjnego wystroju, surowców oraz prostych i naturalnych elementów. Tapety dają niezwykłe możliwości wprowadzenia tego trendu do przestrzeni wnętrz.
Obie kultury mają bardzo podobną estetykę i design, chociażby dla tego, że są oparte na minimalizmie. Przebija przez nie pogodne podejściu do życia, spokój i docenianie piękna w funkcjonalności wnętrz. Jeśli jednak uwielbiasz kolorowe, pełne wyrazu i dekoru przestrzenie, prawdopodobnie nie odnajdziesz się w tym stylu.
Ciepła i neutralna paleta kolorów jest tłem każdego wnętrza w stylu japandi. Widać w nim bardziej niż w przypadku stylu skandynawskiego opartego na bielach -wszelkie działania oparte są na stonowanych kolorach i naturalnych odcieniach, takich jak brązy i beże. Jeśli sięgamy po szarości i czernie będzie to miało na celu stworzenie bardziej dramatycznego wystroju.
Japandi to doskonała wyczucie i osiągnięcie równowagi pomiędzy pomiędzy ciepłą i chłodną kolorystyką. Można w niej odnaleźć odcienie stonowanego różu, błękitu i zieleni, ocieplone ziemistymi detalami i drewnianymi elementami. Akcenty kolorystyczne służą przełamaniu minimalistycznej harmonii projektu. Daje to niezwykłe możliwości dla rozmaitych konfiguracji ściennych – tapety sprawdzą się znakomicie.
Wnętrza Japandi są proste, funkcjonalne ale nie przeszkadza im to w byciu efektownymi.
Meble są starannie dobrane i same w sobie stanowią wyraz stylu będąc odważnymi akcesoriami. Linie są czyste i minimalistyczne. Meble dość niskie jak przystało na japońską filozofię, która zmierza do nawiązania połączenia pomiędzy człowiekiem a ziemią.
Wystrój i akcesoria są minimalne, głównie oscylują pomiędzy roślinnością, szkłem, książkami a ceramiką ręcznie robioną. Sztuka ścienna sprowadza się również do kilku akcentów, nie ma tu miejsca na bogatą galerię ale za to zmierzamy do jednego, sporych rozmiarów abstrakcyjnego wyrazu artystycznego oprawionego w ramy. Inną opcją będzie naturalny krajobraz, korespondujący z harmonią wnętrza. Wyrazu takiego może też nadać fototapeta.