2016-02-08
1. Tapety winylowe na flizelinie
2. Tapety winylowe na papierze
3. Tapety papierowe
4. Tapety flizelinowe do malowania
1. Stare tapety
2. Nowe tynki
3. Stare farby
1. Dopasowanie wzoru
2. Układanie tapety na ścianie
3. Tapetowanie dookoła okien
4. Włączniki światła i gniazdka
I. RODZAJE TAPET ŚCIENNYCH
Z Pewnością nieraz już spotkali się Państwo z takimi określeniami jak tapeta winylowa, papierowa czy flizelinową. W związku z nimi może nasunąć się kilka pytań: Jak należy je montować- potocznie mówiąc kleić ?
I przede wszystkim coś co interesuje najwięcej osób - co z ich trwałością ?
Zajmijmy się najpierw rodzajami tapet:
1. Tapety winylowe na flizelinie
To obecnie najbardziej popularny rodzaj tapet. Dwa użyte określenia odnoszą się do dwóch całkiem różnych cech takiej tapety.
Określenie "tapeta winylowa" odnosi się do jej wierzchniej warstwy - tej z którą mamy styczność już po położeniu na ścianie. Co oznacza to określenie? Między innymi będzie oznaczało, że tapeta taka jest zmywalna. Bardzo ułatwia to montaż i użytkowanie. Musimy jednak pamiętać, że tapety winylowe tez się od siebie różnią. Producenci stosują obecnie winyl piankowy inaczej mówiąc spieniony ( powierzchnia tapety jest miękka) oraz tzw. twardy winyl- te tapety są zdecydowanie bardziej odporne na zmywanie i uszkodzenia mechaniczne. Jeśli chodzi o winyl użyty do produkcji tapet potocznie zwanych kuchennymi, to jest on piankowy i dodatkowo polakierowany co powoduje, że są one wodoodporne.
Z kolei określenie "tapeta na flizelinie" dotyczy spodniej warstwy tapety - tej która przylega do ściany. Można się spotkać również z innymi określeniami takiego podłoża np. tapeta flizelinowa, na włókninie, non-woven, vlies. Obecnie wielu klientów poszukuje właśnie takich tapet. Dlaczego? Ponieważ są łatwiejsze w montażu- można je szybciej przykleić. Flizelina ma to do siebie, że w przeciwieństwie do papieru po kontakcie z wodą (klejem) nie rozciąga się. Dlatego takich tapet nie smarujemy klejem- nakładamy go tylko na ścianę.
2. Tapety winylowe na papierze
Podobnie jak wyżej użyto tu określenia "tapeta winylowa" i oznacza ono dokładnie to samo. Inny jest rodzaj podłoża. To, że tapeta jest "na papierze" powoduje, że inaczej montuje się ją na ścianie. W takim wypadku spodnią warstwę tapety należy posmarować klejem i złożyć (posmarowaną powierzchnią do siebie). Taką posmarowaną i złożoną tapetę należy pozostawić na ok. 5-10 minut (w zależności od zaleceń producenta- umieszczonych na etykiecie). Po upływie tego czasu klej należy nanieść również na ścianę.
3. Tapety papierowe
Tapeta ta w odróżnieniu o tych omówionych wcześniej nie składa się z dwóch warstw różnych materiałów. W całości wykonana jest z papieru. Tapety papierowe są słabo zmywalne i na ogół znacznie tańsze od tapet winylowych. Montujemy ją dokładnie tak samo jak tapetę winylową na papierze.
4. Tapety flizelinowe do malowania
Są to białe tapety których wierzchnia warstwa została wykonana z winylu piankowego a podłożę z flizeliny. Tapety te po montażu można pokryć farbą. Dla uzyskania ciekawszego efektu można stosować różne techniki malarskie takie jak np. wycieranie lub malowanie gąbką.
II. PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA
1. Stare tapety ścienne
Przed ułożeniem nowej tapety ściennej należy całkowicie usunąć starą. Jeśli stara tapeta miała podłoże flizelinowe to powinna odejść w jednym kawałku na sucho. Jeśli chodzi o tapety winylowe na podłożu papierowym to pierwszą warstwę usuwamy na sucho natomiast pozostały na ścianie papier możemy namoczyć ciepłą wodą z dodatkiem preparatu do usuwania tapet.
2. Nowe tynki
Tapety można układać na nowych tynkach po ok. 6-9 tygodniach od ich wykonania. Wszystkie nowe tynki - szczególnie gipsowe- należy przed tapetowaniem zagruntować odpowiednimi gruntami.
3. Stare farby
Stare łuszczące się farby należy usunąć z podłoża. Farby klejowe, kredowe należy zeskrobać ze ściany.
III. MONTAŻ TAPET
Jeśli chodzi o sposób nakładania kleju, to jest on zależny od rodzaju tapety i został opisany w części pierwszej.
1. Dopasowanie wzoru
Wszystkie sprzedawane obecnie tapety układamy na styk - czyli bez żadnych zakładek. Jeśli tapeta ma na sobie wzór który trzeba dopasować- najlepiej uczynić to jeszcze przed rozpoczęciem tapetowania. Jak? Pierwszy bryt ucinamy na wysokość pomieszczenia + ok. 5cm- możemy to zrobić na specjalnym stole do tapetowania lub na czystej podłodze. Następnie rozwijamy obok drugi pas tapety tak aby wzory się zgadzały i żeby ten drugi bryt nie był krótszy od pierwszego. (WAŻNE ! Drugi bryt dopasowujmy do pierwszego z tej strony z której będzie ułożony na ścianie- bo nie zawsze jest to obojętne). Najlepiej od razu dopasować bryty na całą ścianę.
2. Układanie tapety na ścianie
W przypadku ściany bez okien i drzwi tapetowanie najlepiej zacząć od rogu pomieszczenia. Odmierzamy od narożnika ok. 50 cm (jeśli będziemy układali tapetę która ma 53 cm) i rysujemy pionową linię od poziomicy. Następnie układamy pierwszy pasek tapety równo z linią pozwalając aby kilka cm tapety zachodziło na narożnik i sufit. Odcinamy nadmiar tapety pod sufitem (ostrym nożykiem do tapetowania, dociskając tapetę np. metalową szpachelką) oraz w narożniku pomieszczenia. W ten sposób uda nam się uzyskać tapetę położoną idealnie pionowo i ładnie dopasowaną do sufitu i narożnika ściany.
Kolejne bryty tapety układamy na styk dopasowując wzór i odcinając nadmiar tapety przy suficie i podłodze (Ważne, aby pierwszy pas tapety ułoży tak aby można go było odciąć przy suficie. Jeśli sufit nie będzie idealnie poziomy to nawet jak gdzieś zacznie nam "uciekać do góry" to przy kolejnych pasach nie będzie nam brakowało tapety pod sufitem)
3. Tapetowanie dookoła okien
Aby dobrze ułożyć tapetę w niszach okiennych należy rozpocząć od wyznaczenia pionu na ścianie przy oknie. Należy to zrobić w taki sposób żeby od pionowej linii do ramy okna przez róg było ok. 50cm (tak żeby można było dociąć bryt tapety przy oknie). Bryt tapety należy przyłożyć do pionowej linii i naciąć go na wysokości parapetu i górnej krawędzi okna. Naddatek tapety wywijamy do okna i następnie docinamy do ramy okiennej i parapetu. Następnie kontynuujemy tapetowanie nad oknem przykładając tapetę z ewentualnym zachowaniem pasowania wzoru i nacinamy ją pionowo tak aby można nią było wypełnić górną niszę okienną.
3. Włączniki światła i gniazdka
Przed rozpoczęciem tapetowania w takich miejscach koniecznie należy wyłączyć dopływ prądu w skrzynce z bezpiecznikami!
Obudowy z włączników i gniazdek odkręcamy, a tapetę kleimy bezpośrednio na metalowe ramki pozostałe na ścianie. Nacinamy je bezpośrednio na gniazdku lub włączniku na krzyż i docinamy do kształtu metalowej ramki. Na koniec czyścimy z resztek kleju i nakładamy ponownie odbudowy.
IV. KLEJE
Na rynku dostępne są obecnie różne rodzaje klejów. Głównie możemy podzielić je na:
- kleje proszkowe (przeznaczone do samodzielnego rozrobienia). Są to kleje najbardziej popularne i najtańsze. Do większości tapet ściennych - tych które nie są zbyt wymagające - będą się w zupełności nadawały.
- kleje profesjonalne tzw. "gotowe". Są zdecydowanie lepsze od proszkowych- różnią się czasem schnięcia i lepkością. Szczególnie polecane są przy montażu tapet ciężkich i ekskluzywnych.