2020-04-03
Tapetą może błyskawicznie udekorować pomieszczenie i to na wielu płaszczyznach. Wnosi ciepło, kolorystykę. Sprawia, że dom od razu wkracza w etap gotowości do podboju wybrednych gustów. Jest urządzony! Ale może stanowić wyzwanie, inwestycję a zarazem zobowiązanie. Położenie tapet na ściany lub sufit to inwestycja nie tylko finansowa, ale również czasowa. Jeśli podejmujemy się samodzielnie dokończyć projekt, może to stanowić niełatwy sprawdzian naszych umiejętności. Tak więc, pomimo wielu niezaprzeczalnych korzyści, wciąż niewielu z nas podejmuje ryzyko udekorowania wnętrz tapetami. W trosce o zwiększenie świadomości i komfortu tych, którzy się jeszcze wahają podajemy kilka wskazówek, które mogą ułatwić wybór tapet, jak również pomóc okiełznać to, co się z nim wiąże.
Obszerne motywy, przedstawione w dużej skali, mogą przytłoczyć pomieszczenie i najpewniej tak się stanie, jeśli nie jesteś w posiadaniu dużej, dobrze nasłonecznionej przestrzeni o wysokich sufitach. Nie są najłatwiejsze w użyciu. Wymagają dużego wyczucia, ponieważ mają tendencję do dominowania w projekcie. O ile nie mamy przepastnych salonów, na potrzeby standardowych projektów, warto wybrać z pośród wzornictwa o drobnym lub niewielkim motywie. Dużo łatwiej operować motywem kwiatowym lub drobnym wzornictwem geometrycznym. Skromniejsze wybory, w tym wypadku mogą oznaczać jedynie bardziej efektowne wnętrza.
Mówiąc o pokrywaniu pomieszczeń kolorem, zdaje się, że moda na ściany akcentujące, pomalowane na gładko, powoli zanika. Inaczej się to jednak przedstawia w świecie tapet. Ściana akcentująca ma się tam świetnie i nic na razie nie wskazuje na to, żeby miało być inaczej. Mimo wszystko nie chodzi również o bardzo odważne wzornictwo chyba, że zależy nam na wprowadzeniu dramatycznego wręcz teatralnego charakteru do wnętrza. Pięknym i modnym motywem przewodnim będą wszystkie projekty oparte na naturze. W większości przypadków i kolorystyka, i nasycenie powinny naturalnie zaadoptować się we wnętrzach. Również motywy wykorzystywane w stylu industrialnym i eklektycznym, takie jak imitujące cegły, deski, kamienie, beton, świetnie nadadzą się na ścianę akcentującą w projekcie.
Na ścianę akcentującą można wybrać dowolną przestrzeń, jednak nie każda będzie w stanie unieść ciężar projektu i wykorzystać jego potencjał w pełni. Jeśli mamy kominek sprawa może się trochę wyjaśnić. Ściana przy której jest kominek stworzy niesamowite połączenie z tapetą. Równie dobrze do tapety zachęca alkowa czyli wnęka z potencjałem dekoratorskim. Jeśli pomimo wszystko obawiamy się, że wnętrze będzie zdominowane przez tapetę można położyć ja na ścianie, która będzie stanowiła tło dla sofy czy narożnika w salonie, lub od strony wezgłowia w sypialni. Nie będzie angażować bezwiednie wzroku, a zrobi wrażenie o które nam chodzi.
Tapety jako akcesoria do dekoracji ścian, nie są nijakie. Ich pomyłkowe zastosowanie nie zniknie w tłumie innych dekoracji pokoju, chyba, że pod osłoną meblami. Stymulują i angażują wzrok, dużo bardziej niż nagie ściany. Nie ma w nich nijakości i tego się zazwyczaj obawiamy. Aby czasem ich obecność w pomieszczeniu nie została odebrana jako nachalność. Pokrywając wszystkie ściany tapetą, na całej rozpiętości potencjalnej przestrzeni - od podłogi po sufit - można wywołać efekt odwrotny do zamierzonego. Przytłoczenie pomieszczenia może okazać się nieuniknione, nawet jeśli motyw zdaje się nie być narzucający. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, należy też ocenić jak dużą powierzchnie zamierzamy pokryć tapetą. Intensywność wzoru czy natężenie koloru to nie wszystko. Istotna jest też skala zastosowania tapety. Mówiąc wprost, im większa przestrzeń tym wyraźniejszy przekaz.
Zastosowanie kliku rozwiązań, jednocześnie może przynieść pożądane rezultaty. Jedną z technik, dobrze współgrających z tapetami jest łączenie ich w dekoracji z panelami ściennymi, lamperią, lub drugą tapetą imitującą takie panele ścienne. Ten zabieg w naturalny sposób przełamuje dużą płaszczyznę ściany i tworzy na niej poszczególne sekcje, które ułatwiają odnalezienie się w projekcie. Jeśli motywy i styl są dobrze ze sobą zgrane, a całość pozostaje w stonowanej kolorystyce, istnieją duże szanse na sukces. Zazwyczaj nie ma rozdźwięku pomiędzy panelami ściennymi, które zajmują dolną część ściany, a tapetami łączącymi panele z sufitem. Nie tylko jest to estetyczne, ale również szeroko praktykowane w designie. Panele są odporniejsze na zadrapania i zabrudzenia. W kuchni nad blatami, stosuje się podobne rozwiązanie. Newralgiczna przestrzeń zaraz powyżej blatów jest wyłożona płytkami. Natomiast powierzchnia ulokowana nad najbardziej eksploatowaną strefą, która jest najbardziej wystawiona na zużycie i zabrudzenia, to powierzchnia pozyskana pod współistnienie z tapetą, która ma już tylko wyglądać i się prezentować pod sam sufit. Nie ujmując samemu sufitowi, rzecz jasna.
Istnieje cały wachlarz możliwości pozwalający na swobodne i gustowne wykorzystanie tapety w aranżacji. Tapetowanie mniejszych przestrzeni czy obszarów, może być zaskakujące i sprawić, że sama aranżacja będzie stonowana ale wciąż będzie zaskakiwać nieoczywistymi rozwiązaniami.
Co jeszcze można tapetować w pokoju oprócz ścian lub co dla odważniejszych, sufitu.
Możliwości jest pewnie więcej niż samych pomysłów. Tapeta potrafi zaznaczyć i uwypuklić swoje piękno i dekoracyjność w zupełnie nowy sposób. Nie do końca tam gdzie byśmy się tego spodziewali. Potencjał, który może się odwdzięczyć za takie innowacyjne podejście, kryje się na powierzchniach mebli.
Tapetowanie wnętrz szafek oraz witryn za szkłem czy zewnętrznych powierzchni szuflad to nowe życie dla tych mebli i dla samej tapety. Komoda z odcinającymi się szufladami, pokrytymi tapetą to świetny i zaskakujący sposób na interesujące wnętrze. Aby przedłużyć trwałość zespolenia tych powierzchni użyj matowego lakieru.
To tylko niektóre z przestawionych propozycji na tapety we wnętrzach. Jest ich znacznie więcej, a niektóre wciąż czekają na odkrycie przez innowacyjnych śmiałków.