Ważne informacje dla początkujących ‘tapeciarzy’

2021-02-28




Postanowione! Zdecydowałaś się na ten krok i jesteś gotowa, aby zanurzyć się w świecie tapet. To twój pierwszy raz. Przeglądałaś dziesiątki zdjęć pięknych aranżacji na Instagramie i Pintereście. Zapragnęłaś, uchwycić trochę tej magii, którą wnoszą tapety, aby dać nowe życie swoim zużytym wnętrzom. Ale jesteś nowicjuszem w tej dziedzinie do tego stopnia, że nawet nie wiesz, czego nie wiesz. Chcielibyśmy podzielić się z tobą odrobiną niezbędnej wiedzy, która powinna ułatwić stawianie pierwszych kroków w tym barwnym świecie. Nie zniechęcaj się łatwo i przebrnij przez cały post a znajdziesz niezbędne informacje dla zaczynających swoją przygodę z tapetami.



Ile zamówić rolek?


Umiejętność wyliczenia ilości materiału niezbędnego do realizacji projektu, jest kluczowa. Najłatwiej będzie jednorazowo zamówić odpowiednią liczbę rolek, ponieważ przy składaniu zamówienia w różnym czasie mogą wystąpić problemy z kolorami. Wielu producentów tapet wytwarza serie partiami. Jeśli więc z czasem, zajdzie potrzeba domówienia dodatkowych rolek, najlepiej upewnić się, że otrzymasz rolkę z tej samej partii, w przeciwnym razie tapeta może być jaśniejsza, ciemniejsza lub nieco inna. Może się okazać, że nie będzie idealnie pasowała do tego, co już położyłaś na ścianę. Poprawne przekalkulowanie ile metrów tapety potrzebujesz jest kluczowe.
Możesz obliczyć odpowiednią ilość tapet za pomocą kalkulatora tapet. Szacowanie na podstawie wymiarów powierzchni może nie być trafne. Prawdopodobnie postarasz się zdjąć wymiary z powierzchni ścian. Jeśli twoja ściana ma wysokości 2,7m i 1,8 szerokości, pomyślisz, że rolka 10 m na 0,53 m powinna w zupełności wystarczy.


W końcu 3 pasy tapety o wysokości 2,7m to zaledwie niecałe 4,86m² tapety, na 5,3m² znajdujących się w rolce, prawda? Niekoniecznie! Należałoby uwzględnić jeszcze kilka innych kwestii. Po pierwsze, ciężko będzie dokładnie, co do milimetra przyciąć potrzebne paski tapety. Najwięcej stracisz na przycinaniu pod sufitem oraz w kątach ścian. Żeby tapeta ładnie się prezentowała powinna nachodzić na siebie na ok 2,5 cm. Po drugie, weź pod uwagę odpowiednie ułożenie wzoru. Tak naprawdę sporo będzie od niego zależeć. Wzór i jego powtarzalność będzie determinować to na jakiej wysokości ciąć tapetę, tak by grafika dobrze się prezentowała. Jeśli przyjmiesz powyższe założenia w niektórych przypadkach może stracić od 15 cm aż do 1,8 m tapety.

Nie zapomnij uwzględnić dopasowania wzoru w projekcie. W kalkulatorze będzie można wprowadzić wartość w kolumnie ‘pasowanie wzoru’. W opisie producenta znajduje się informacja czy dana tapeta wymaga dopasowania wzoru czy należy do projektu ‘free match’. W tym drugim przypadku, nie musisz dopasowywać wzoru tapety na każdej wysokości paska. Wystarczy, że równo położysz tapetę względem ściany i sąsiadujących pasków. Większość pionowych wzorów np. drewniane deski nie wymagają dopasowania wzoru.

Pasta tapetowa i inne narzędzia


Większość tapet nie jest samoprzylepna. Zazwyczaj kupujesz po prostu rolkę pięknej, starannie zaprojektowanej tapety. Możesz wybrać wśród tapet winylowych, tekstylnych, jedwabnych,tłoczonych, tapet do malowania (raufazy) i papierowych. Czego jeszcze będziesz potrzebowała?
Kluczowe będzie dobre przygotowanie ścian pod położenie tapet. Co to oznacz w praktyce? Dokładne oczyszczenie powierzchni z pozostałości po starych farbach lub tapetach. Następnie wyrównanie masą szpachlową lub zaprawą wyrównującą, ubytków w ścianach. Przed tą czynnością odkręć gniazdka, kontakty i wyjmij gwoździki ze ścian. Następnie wygładź nierówności i przemyj ściany ciepłą wodą z detergentem lub z mydłem malarskim. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem prac na podłogę nałożyć karton lub rozścielić folię malarską, aby twoja podłoga nie ucierpiała na żadnym z etapów pracy.



Przed położeniem tapety pozostaje jedynie zagruntowanie powierzchni klejem dedykowanym do odpowiedniego rodzaju tapet lub emulsją gruntującą. Rekomendacja producenta tapet będzie kluczową informacją pomocną w wyborze odpowiedniego środka.
Oprócz tapety i kleju będziesz również potrzebowała pędzla do nakładania kleju, wałka lub szczotki do wygładzania nierówności tapety, nożyka do tapet, miarki, poziomicy, ołówka, drabiny rozstawnej.

Klej powinien być nakładany partiami, najlepiej tylko na odcinek na który bezpośrednio i od razu będziemy przykładać tapetę. Połóż klej tylko na tę część ściany na którą będzie bezpośrednio potem kładziony pasek z tapetą. Nie pokrywaj klejem całej ściany, bo może wyschnąć, zanim będziesz mogła się nią zająć. Nałożony przez ciebie wcześniej środek gruntujący ścianę będzie spełniał też dodatkową funkcję. Dzięki niemu klej nie wsiąknie w ścianę tak szybko. Pozostanie na powierzchni ściany zwiększając przyczepność tapety. Nie żałuj kleju. Nadmiar możesz spróbować wypchnąć poza krawędź tapety dociskając ją równomiernie. Pozostałość, która ‘wyjdzie bokiem’ można zebrać czystą szmatką lub papierem. Ściany prawie nigdy nie są proste. Dlatego ważne jest by odpowiednio wypoziomować i wyrysować kąt prosty. Dzięki temu pierwszy pasek tapety zostanie położony równo. Każdy kolejny będzie już kładziony względem pierwszego.

Moje ściany mają teksturę, czy to problem?


To wszystko zależy od tego jak głęboka jest tekstura lub nierówności na ścianach? Czy skala nierówności jest rzędu skórki pomarańcza, czy może dzieje się coś poważniejszego? W większości przypadków tapeta powinna sobie dobrze poradzić z drobniejszą teksturą ściany, ale jeśli jest to coś więcej niż wspominana skórka pomarańczy, tekstura będzie prawdopodobnie przebijać przez tapetę. W przypadku niektórych wzorów, takich jak imitacja cegły czy kamienia może to być nawet korzystne. Jeśli jednak zależy ci na typowo płaskim, gładkim wzorze np. takim jak boazeria, może to wyglądać zupełnie nieadekwatnie do oczekiwanego efektu. Tekstura nie wpłynie aż tak bardzo na sposób przyklejania tapety, ale może wpłynąć na jej wygląd i estetykę. Wartą zapamiętania sugestią jest to, że niektóre wzory tapet będą znacznie lepiej radzić sobie z tuszowaniem nierówności niż inne.



Czy tapeta jest wodoodporna?

Nie, tapety nie są wodoodporne. Konkretne wzory dedykowane do kuchni i łazienek są trwalsze i dużo lepiej znoszą zużycie czy wilgoć. Producenci zawsze jednak zalecają szybkie przetarcie czy osuszenie powierzchni na wypadku kontaktu z wodą. W przeciwnym razie dłuższe wystawianie tapety na bezpośrednie oddziaływanie wody spowoduje wchłoniecie dużej ilości wilgoci i ostatecznie osłabi działanie kleju. Co zatem można zrobić?
Chcesz cieszyć się tapetą w świetnym stanie jak najdłużej. Kluczowe może się okazać zastosowanie kilku poniższych krków. Po położeniu tapety poczekaj do całkowitego wyschnięcia i tapety i kleju. Przed podjęciem dalszych kroków powinno upłynąć 24 do 48 godzin, aż tapeta całkowicie wyschnie. Unikaj korzystania z kuchni lub łazienki w tym czasie, aby niczego nie uszkodzić.

Po wyschnięciu tapety można nałożyć impregnat do tapet. Taki impregnat jest podobny w działaniu do lakieru stosowanego do mebli drewnianych lub podłóg z twardego drewna, ale jest przeznaczony do innego rodzajów powierzchni, w tym do tapet. Nałożenie impregnatu chroni go przed wilgocią i zabrudzeniami, a także przeciwdziała powstawaniu pleśni.

Szczególnie zaleca się stosowanie impregnatu do pomieszczeń narażonych na zabrudzenia, takich jak: kuchnie, toalety, korytarze, klatki schodowe oraz wszędzie tam gdzie tapeta będzie często dotykana. Zabezpieczona w ten sposób powierzchnia tapety będzie lepiej przystosowana do zmywania.

Czy w moich pomiarach powinnam uwzględniać okna i drzwi, odejmując ich powierzchnię od moich pomiarów?


Nie. Traktuj ścianę jak jednolitą przestrzeń, tak jakbyś chciała na całej tej powierzani położyć tapetę. Dlaczego? Powód już tak naprawdę omówiliśmy powyżej i jest on głównie związany z rodzajem wzoru jaki wybierzesz i tego czy wymaga on dopasowania czy jest typu ‘free match’. Zazwyczaj przestrzeń jaką zajmuje framuga okna lub drzwi, nie zajmuje całej wysokości ściany. Wzór który ułożysz nad i pod oknem powinien pasować do pasków tapet położonych obok. Jeśli tapetę trzeba będzie poważnie dociąć, może się okazać, że dopasowanie pochłonie kolejne, kluczowe centymetry, niezbędne do dokończenia pracy. Zawsze bierz pod uwagę cały wymiar wysokości i cały wymiar szerokości. Wyjątek może stanowić boazeria lub panele drewniane. Jeśli tapetujesz powyżej wysokości tych dekorów, wymiar powinien być liczony powyżej ich wysokości i sięgać do sufitu.


Tagi:
609 090 709