Znani projektanci - Karim Rashid.

2016-10-24


Obywatel świata - urodzony w Kairze, syn egipcjanina i brytyjki wychował się głównie w Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Obecnie mieszka w Nowym Jorku, ale wciąż podróżuje spędzając większość czasu poza domem, goszcząc jako wykładowca na wielu uniwersytetach i konferencjach oraz otwierając kolejne wystawy.

Karim Rashid to oryginalny artysta o niekonwencjonalnym światopoglądzie i sposobie myślenia. Kontrowersje budzą jego pomysły dążące do tego aby w przyszłości człowiek składał się częściowo z plastiku. Osobliwe wydaje się również dążenie do upowszechnienia na skalę globalną luksusowego designu, który znajdzie swoje miejsce w użytku codziennym wśród masowych odbiorców. Jego ekscentryczne poglądy odzwierciedlają liczne tatuaże przedstawiające tajemnicze dane i symbole nawiązujące do stylistyki projektów. 

Ulubione kolory projektanta to róż i biel. Widać to nie tylko w jego pracach ale również w życiu osobistym. Zarówno na codzień jak i przy okazji ważniejszych oficjalnych uroczystości zazwyczaj wybiera ubrania będące kombinacją tych barw.

Karim Raschid i jego plastikowy świat to charakterystyczny i łatwo rozpoznawalny design. Projekty tworzone często na pograniczu kiczu charakteryzują się wielowymiarowością, intensywnymi barwami i geometrycznymi bryłami. Często projektant sięga również po zaokrąglone organiczne formy. Nazwany przez tygodnik Time "Poetą Plastiku", konsekwentnie wykorzystuje ten materiał w swoich projektach. Duże znaczenie w tworzeniu przedmiotów ma dla niego równiez ich wielofunkcjonalność i wszechstronność. Wyznaje zasadę, że każdy nowy przedmiot powinen zastępować trzy inne, co pozwala na ograniczenie elementów we wnętrzu.

Od pewnego czasu Karim Rashid przychyla się w stronę egalitarnego designu w bardziej przystępnej cenie. Dzięki temu stał się dostępny dla szerszego grona odbiorców. Zaliczyć można do tej grupy krzesło Oh-Chair zaprojektowane dla Umbry czy kolekcję tapet stworzoną przy współpracy z niemiecką fabryką Marburg. Te ostatnie wyróżnia futurysyczny design, filigranowe siatki przypominające psychodeliczne grafiki, gra kolorów. Wszystkie wzory z tej kolekcji znajdziecie tutaj.

Chociaż w Polsce twórczość tego artysty jest mało znana, na świecie jest jednym z najbardziej znanych i cenionych projektantów. W dniach 21-23 października 2016r. Karim Rashid był gościem specjalnym targów Warsaw Home i Poland Design Festival, które odbyły się w PTAK WARSAW EXPO. Wygłoszony przez niego wykład "Future of Design" nakreślił kierunek w którym będzie podążać nowoczesne wzornictwo przemysłowe w przyszłości.


Masz pytania?

Potrzebujesz porady?

Nie wiesz co wybrać?

Zadzwoń: 609-090-709